Lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je řadou speciálních hmatů, prováděných velmi jemně a pomalým tempem mobilizuje mízní tekutinu z podkoží a pomáhá transportu této tekutiny povrchovým mízním řečištěm. Smyslem lymfodrenáže je povzbuzení lymfomotoriky, zmírnění bolestivého napětí a zlepšení odtoku lymfy z postižené oblasti bez zvýšené filtrace. Cílem této techniky je zejména podpora odtoku nadbytečné mízní tekutiny ze tkání.
    Lymfatický systém je tvořen sítí jemných cév v kůži a podkoží, které zprostředkovávají spojení mezi tepnami a žilami krevního oběhu. Lymfa (míza) je ve většině tkání bezbarvá, čirá tekutina, která vzniká z tkáňového moku. Tento se vytváří jednak produkcí buněk, jednak filtrací z plasmy stěnou krevních kapilár. Do lymfy se dále vstřebávají bílkoviny, cholesterol a tuky ve formě mastných kyselin, vitamíny rozpustné v tucích, steroidní hormony, železo, měď a kalcium.
    Pohyb mízy mezi tepenným a žilním koncem krevního oběhu je umožněn tlakovým rozdílem mezi tepnou a žilou, ale hlavně činností svalů, které svými stahy mízu (lymfu) posunují ve tkáni a mízních cestách.
    Zpomalení toku lymfy např. omezenou hybností, dlouhodobé upoutání na lůžko atd., má za následek hromadění tekutiny ve tkáních a následně dochází ke vzniku otoků. Dlouhodobé setrvání mízy v mezibuněčných prostorách má pak za následek ukládání odpadových látek v těchto místech a zvětšování objemu tkáně a trvalé otoky převážně horních a dolních končetin. Pak nastává lymfostáza se všemi negativními důsledky postihující všechny struktury končetin tzn. kůži, vazivo, stěnu krevních cév, šlachy, svaly a klouby. Výsledkem je fibrosa a skleróza kůže a podkožního vaziva, zhoršený metabolismus stěny krevních cév, edém a zhoršená funkce pohybového aparátu, která je umocněna sníženou hybností končetiny díky její lymfedémem hmotnosti a objemnosti.
    Prevence lymfedému má s výhledem k chronickému a invalidizujícímu charakteru onemocnění, z hlediska pacienta mimořádný význam. Cílem je předejít vzniku nedostatečnosti mízního oběhu a následnému lymfedému. Prevence lymfedému zasahuje jak do diagnostické, tak i do léčebné etapy drtivé většiny všech onemocnění, neboť tyto etapy mohou zahrnovat výkony narušující a ohrožující funkci mízního oběhu. Jediná pomoc je manuální lymfodrenáž v požadované četnosti, změna stravovacích návyků, ( včetně dostatečného přísunu tekutin s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje) a pohyb.
    Mezi nejdůležitější činnosti lymfatického systému patří detoxikace a dekontaminace lidského organismu. Svojí činností posiluje dobrou funkci imunitního systému, a proto je jeho správná funkce důležitá pro zdravý život člověka